Skip to content

287 Eighth St.(Unit C0102)Jersey City, NJ 07302

Built 1877

Last Sale Price
$429,900
Last Sale Date
Apr 6, 2024

Property Information

Block10006
Lot11
QualifierC0102
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page100

Building Details

Building ClassC0540
Description4S-B-D-9U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage540
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
28%
Improvement Value:$261,900
72%
Total Assessment$361,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,081-0.6%
2024$8,132+40.1%
2023$5,805-0.4%
2022$5,827+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$429,900
Sq Ft540DeedBook 9815, Page 566Recorded4/16/2024

Property Sale

Sale
$345,000
Sq Ft540DeedBook 9454, Page 650Recorded12/5/2019

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 8918, Page 123

Property Built

Built

Year Built: 1877