Skip to content

275 Eighth Street(Unit C0003)Jersey City, NJ 07302

Built 1877

Last Sale Price
$366,000
Last Sale Date
Nov 20, 2012

Property Information

Block10006
Lot17
QualifierC0003
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page100

Building Details

Building ClassC0761
Description4S-BD-5U-CONDO
Dwellings5
Zoning---
Sq Footage761
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
18%
Improvement Value:$454,000
82%
Total Assessment$554,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,371-0.6%
2024$12,448+40.1%
2023$8,886-0.4%
2022$8,919+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$366,000
DeedBook 8884, Page 201

Property Sale

Sale
$14,000
DeedBook 5348, Page 41

Property Built

Built

Year Built: 1877