Skip to content

661 Jersey Ave.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07302

Built 1887

Owner
---
Last Sale Price
$736,000
Last Sale Date
Aug 7, 2025

Property Information

Block10006
Lot23
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page100

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-3UCONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage900
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,000
13%
Improvement Value:$436,600
87%
Total Assessment$503,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,245-0.6%
2024$11,316+40.1%
2023$8,078-0.4%
2022$8,108+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$736,000
Sq Ft900DeedBook 9919, Page 968Recorded8/12/2025

Property Sale

Sale
$675,000
DeedBook 7160, Page 257

Property Built

Built

Year Built: 1887