Skip to content

292 Seventh St.(Unit C0004)Jersey City, NJ 07302

Built 1900
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$975,000
Last Sale Date
May 25, 2022

Property Information

Block10006
Lot43
QualifierC0004
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page100

Building Details

Building ClassC0760
Description2&4S-B-6U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage760
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
27%
Improvement Value:$270,500
73%
Total Assessment$370,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,273-0.6%
2024$8,325+40.1%
2023$5,943-0.4%
2022$5,965+4.5%
Property History
Sales2Foreclosures1

Foreclosure Case F-009485-25

Active
Type: Commercial Mortgage Foreclosure
Disposition: Open

Property Sale

Sale
$975,000
DeedBook 9677, Page 636

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook 5384, Page 178

Property Built

Built

Year Built: 1900