Skip to content

130 Coles St.(Unit C0003)Jersey City, NJ 07302

Built 1862

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Jun 13, 2019

Property Information

Block10006
Lot44
QualifierC0003
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page100

Building Details

Building Class---
Description3S-F-3U-CONDO
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage997
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,000
13%
Improvement Value:$434,100
87%
Total Assessment$501,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,190-0.6%
2024$11,260+40.1%
2023$8,038-0.4%
2022$8,068-21.5%
Property History

Property Sale

Sale
$570,000
Sq Ft997DeedBook 9418, Page 514Recorded7/22/2019

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 8642, Page 155

Property Built

Built

Year Built: 1862