Skip to content

291 Eighth St.(Unit C0202)Jersey City, NJ 07302

Built 1883

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Jul 27, 2018

Property Information

Block10006
Lot8
QualifierC0202
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page100

Building Details

Building ClassC0584
Description4S-B-D-8U-H(1)
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage584
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
24%
Improvement Value:$316,700
76%
Total Assessment$416,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,305-0.6%
2024$9,363+40.1%
2023$6,684-0.4%
2022$6,709+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft584DeedBook 9329, Page 465Recorded8/2/2018

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 7729, Page 202

Property Built

Built

Year Built: 1883