Skip to content

476 Monmouth St.(Unit C0503)Jersey City, NJ 07302

Built 1987

Last Sale Price
$561,000
Last Sale Date
Mar 23, 2022

Property Information

Block10007
Lot24
QualifierC0503
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page100

Building Details

Building ClassC0760
Description5S-BFD-21U-BPKG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage760
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
22%
Improvement Value:$365,000
78%
Total Assessment$465,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,383-0.6%
2024$10,449+17.6%
2023$8,885-0.4%
2022$8,918+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$561,000
Sq Ft760DeedBook 9666, Page 377Recorded5/16/2022

Property Sale

Sale
$515,000
Sq Ft760DeedBook 9434, Page 62Recorded9/11/2019

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 8702, Page 869

Property Built

Built

Year Built: 1987