Skip to content

147 Coles St.Jersey City, NJ 07302

Built 1860

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Sep 24, 2008

Property Information

Block10008
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page100

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$511,100
55%
Improvement Value:$422,600
45%
Total Assessment$933,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,850-0.6%
2024$20,980+40.1%
2023$14,977-0.4%
2022$15,033+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000
DeedBook 8619, Page 268

Property Built

Built

Year Built: 1860