Skip to content

299 Pavonia Ave.(Unit C0110)Jersey City, NJ 07302

Built 1890

Last Sale Price
$1,815,000
Last Sale Date
Nov 15, 2021

Property Information

Block10008
Lot28
QualifierC0110
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page100

Building Details

Building ClassC2949
Description3S-B-D-34U-H(1)
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,949
Acreage0.93

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
7%
Improvement Value:$1,431,000
93%
Total Assessment$1,531,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,187-0.6%
2024$34,402+40.1%
2023$24,557-0.4%
2022$24,649+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,815,000
DeedBook 9620, Page 791

Property Sale

Sale
$1,815,000
Sq Ft2,949DeedBook 9620, Page 791Recorded12/6/2021

Property Sale

Sale
$1,585,000

From:

To:

Sq Ft2,949DeedBook 9211, Page 399Recorded6/22/2017

Property Sale

Sale
$532,000
DeedBook 6067, Page 164

Property Built

Built

Year Built: 1890