Skip to content

299 Pavonia Ave.(Unit C0202)Jersey City, NJ 07302

Built 1890

Last Sale Price
$1,450,000
Last Sale Date
Jul 14, 2022

Property Information

Block10008
Lot28
QualifierC0202
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page100

Building Details

Building ClassC2170
Description3S-B-D-34U-H(1)
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,170
Acreage0.93

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
8%
Improvement Value:$1,088,600
92%
Total Assessment$1,188,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,541-0.6%
2024$26,708+40.1%
2023$19,065-0.4%
2022$19,136+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,450,000
DeedBook 9687, Page 278

Property Built

Built

Year Built: 1890