Skip to content

299 Pavonia Ave.(Unit C0210)Jersey City, NJ 07302

Built 1890

Owner
---
Last Sale Price
$2,150,000
Last Sale Date
Jan 10, 2025

Property Information

Block10008
Lot28
QualifierC0210
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page100

Building Details

Building ClassC5096
Description3S-B-D-34U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,096
Acreage0.93

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,000
4%
Improvement Value:$2,224,500
96%
Total Assessment$2,324,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$51,906-0.6%
2024$52,232+32.3%
2023$39,486-0.4%
2022$39,633+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$2,150,000
Sq Ft5,096DeedBook 9877, Page 233Recorded2/4/2025

Property Sale

Sale
$1,100,000
DeedBook 8712, Page 252

Property Built

Built

Year Built: 1890