Skip to content

498.5 Monmouth StreetJersey City, NJ 07302

Built 1905

Last Sale Price
$492,000
Last Sale Date
May 19, 2004

Property Information

Block10008
Lot42
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page100

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-1U-NH
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,224
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$421,200
43%
Improvement Value:$559,400
57%
Total Assessment$980,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,897-0.6%
2024$22,034+21.9%
2023$18,082-0.4%
2022$18,150+33.2%
Property History

Property Sale

Sale
$492,000
DeedBook 7297, Page 224

Property Built

Built

Year Built: 1905