Skip to content

297 Pavonia Ave.

Jersey City, NJ 07302

Built 1880

Owner
---
Last Sale Price
$749,000
Last Sale Date
Jun 11, 2025

Property Information

Block10008
Lot7
QualifierC0202
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page100

Building Details

Building ClassC0964
Description4S-B-D-6U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage964
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,000
19%
Improvement Value:$431,300
81%
Total Assessment$531,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,864-0.6%
2024$11,938+40.1%
2023$8,522-0.4%
2022$8,554+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$749,000
Sq Ft964DeedBook 9908, Page 378Recorded6/24/2025

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft964DeedBook 9343, Page 288Recorded9/26/2018

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 8759, Page 803

Property Built

Built

Year Built: 1880