Skip to content

140 Logan Av.Jersey City, NJ 07306

Built 2016

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
May 12, 2017

Property Information

Block10202
Lot3.03
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page102

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-D-2U-G2
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage3,636
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
28%
Improvement Value:$514,300
72%
Total Assessment$714,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,950-0.6%
2024$16,050+78.7%
2023$8,982-0.4%
2022$9,016+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

DeedBook 9210, Page 463NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/20/2017

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 9014, Page 239