Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
151 BroadwayJersey City, NJ 07306
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 2, 2021
Property Information
Block10203
Lot37.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page102
Building Details
Building Class---
Description3S-B+F-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$699,000
61%
Improvement Value:$450,900
39%
Total Assessment$1,149,900
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $22,308 | +24.3% |
| 2024 | $17,954 | +21.3% |
| 2023 | $14,805 | — |
Property History
No events match the selected filters.