Skip to content

41 Wallis Ave.(Unit C0301)Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Aug 31, 2016

Property Information

Block10203
Lot58
QualifierC0301
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page102

Building Details

Building Class---
Description3S-F-6U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage660
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
51%
Improvement Value:$67,300
49%
Total Assessment$137,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,066-0.6%
2024$3,085+40.1%
2023$2,202-0.4%
2022$2,211+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 9146, Page 843

Property Built

Built

Year Built: 1900