Skip to content

15 Giles Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1885

Last Sale Date
Jul 25, 1977

Property Information

Block10303
Lot60
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page103

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-NH
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,006
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,400
48%
Improvement Value:$174,000
52%
Total Assessment$337,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,534-0.6%
2024$7,581+40.1%
2023$5,412-0.4%
2022$5,432+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3235, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 1885