Skip to content

27 Logan Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 2014

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Aug 29, 2014

Property Information

Block10401
Lot22.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-G3
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,330
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
24%
Improvement Value:$619,400
76%
Total Assessment$819,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,297-0.6%
2024$18,412+40.1%
2023$13,143-0.4%
2022$13,192+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft3,330DeedBook 8999, Page 106NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded10/7/2014

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 8895, Page 38