Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
33 Marion Pl.Jersey City, NJ 07306
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 30, 2020
Property Information
Block10404
Lot1.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page104
Building Details
Building Class---
Description2.5S-F-D-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$181,600
35%
Improvement Value:$330,400
65%
Total Assessment$512,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $11,433 | -0.6% |
| 2024 | $11,505 | +79.5% |
| 2023 | $6,410 | +16.6% |
| 2022 | $5,498 | +0.0% |
Property History
No events match the selected filters.