Skip to content

71 Corbin Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1910

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 13, 2025

Property Information

Block10501
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page105

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,796
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$191,900
55%
Improvement Value:$157,600
45%
Total Assessment$349,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,804-0.6%
2024$7,853+40.1%
2023$5,606-0.4%
2022$5,627+9.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910