Skip to content

57 Corbin Ave.(Unit C0024)Jersey City, NJ 07306

Built 1925

Owner
---
Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jul 15, 2025

Property Information

Block10501
Lot21
QualifierC0024
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page105

Building Details

Building ClassC0430
Description4S-BT-22U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage430
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,000
42%
Improvement Value:$89,900
58%
Total Assessment$154,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,459-0.6%
2024$3,481+40.1%
2023$2,485-0.4%
2022$2,494+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
Sq Ft430DeedBook 9918, Page 296Recorded8/6/2025

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 8590, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1925