Skip to content

244 Sip Ave.Jersey City, NJ 07306

Apartment

Last Sale Price
$1,400,000
Last Sale Date
Dec 17, 2019

Property Information

Block10502
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page105

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-6U-NH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
21%
Improvement Value:$790,000
79%
Total Assessment$1,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,330-0.6%
2024$22,470+40.1%
2023$16,040-0.4%
2022$16,100+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,400,000
DeedBook 9475, Page 94Recorded2/26/2020

Property Sale

Sale
$515,000

From:

To:

DeedBook 9125, Page 466

Property Sale

Sale
$515,000
DeedBook 9125, Page 466

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 7657, Page 10