Skip to content

81 Romaine Ave.(Unit C0301)Jersey City, NJ 07306

Built 1930

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Aug 23, 2023

Property Information

Block10502
Lot51
QualifierC0301
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page105

Building Details

Building ClassC0869
Description4S-BT-B-9U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage869
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
30%
Improvement Value:$166,800
70%
Total Assessment$236,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,288-0.6%
2024$5,321+40.1%
2023$3,798-0.4%
2022$3,812+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000
Sq Ft869DeedBook 9771, Page 980Recorded9/18/2023

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 9082, Page 591

Property Built

Built

Year Built: 1930