Skip to content

81 Romaine Ave.(Unit C0402)Jersey City, NJ 07306

Built 1930

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 20, 2026

Property Information

Block10502
Lot51
QualifierC0402
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page105

Building Details

Building ClassC0930
Description4S-BT-B-9U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage930
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,000
29%
Improvement Value:$174,700
71%
Total Assessment$244,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,464-0.6%
2024$5,498+40.1%
2023$3,925-0.4%
2022$3,940+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft930DeedBook 9176, Page 447Recorded1/31/2017

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 7959, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 1930