Skip to content

74 Tonnele Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1922

Last Sale Price
$820,000
Last Sale Date
Apr 18, 2024

Property Information

Block10601
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page106

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,240
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$251,600
56%
Improvement Value:$198,500
44%
Total Assessment$450,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,051-0.6%
2024$10,114+40.1%
2023$7,220-0.4%
2022$7,247+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$820,000
Sq Ft2,240DeedBook 9819, Page 630Recorded5/1/2024

Property Sale

Sale
$650,000
Sq Ft2,240DeedBook 9755, Page 418Recorded6/26/2023

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 3224, Page 483

Property Built

Built

Year Built: 1922