Skip to content

2861 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07306

Built 1952
Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 4, 2013

Property Information

Block10601
Lot47
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page106

Building Details

Building Class---
Description1S-B-C
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$730,500
20%
Improvement Value:$2,891,100
80%
Total Assessment$3,621,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$80,870-0.6%
2024$81,377+40.1%
2023$58,090-0.4%
2022$58,308+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 3294, Page 703

Property Built

Built

Year Built: 1952