Skip to content

288 Magnolia Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1890

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Nov 29, 1996

Property Information

Block10601
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page106

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,400
58%
Improvement Value:$238,000
42%
Total Assessment$563,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,581-0.6%
2024$12,660+40.1%
2023$9,037-0.4%
2022$9,071+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5077, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1890