Skip to content

290 Magnolia Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1922

Last Sale Price
$69,000
Last Sale Date
Dec 17, 1982

Property Information

Block10601
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page106

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,408
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,400
59%
Improvement Value:$227,300
41%
Total Assessment$552,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,342-0.6%
2024$12,419+40.1%
2023$8,865-0.4%
2022$8,898+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$69,000
DeedBook 3366, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 1922