Skip to content

292 Magnolia Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1922

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
May 5, 1983

Property Information

Block10601
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page106

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,792
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,400
62%
Improvement Value:$202,800
38%
Total Assessment$528,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,795-0.6%
2024$11,869+40.1%
2023$8,472-0.4%
2022$8,504+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 3377, Page 384

Property Built

Built

Year Built: 1922