Skip to content

28 Tonnele Ave.Jersey City, NJ 07306

Public Property

Last Sale Price
$16,000,000
Last Sale Date
Apr 13, 2022

Property Information

Block10602
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page106

Building Details

Building Class---
Description2S-B-SCHOOL
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$833,300
12%
Improvement Value:$5,840,200
88%
Total Assessment$6,673,500

Sale
$16,000,000
DeedBook 9669, Page 588

Property Sale

Sale
$587,500
DeedBook 3191, Page 74