Skip to content

425 Summit Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 2024
Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 6, 2021

Property Information

Block10704
Lot2.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page107

Building Details

Building Class---
Description26S-RC-390U-C-G
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,547,300
18%
Improvement Value:$96,857,000
82%
Total Assessment$118,404,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,294,796+363.6%
2024$494,951+7.5%
2023$460,381
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

Sale
$22,500,000
DeedBook 9454, Page 356