Skip to content

411 Summit Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 2023
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 27, 2021

Property Information

Block10704
Lot7.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page107

Building Details

Building Class---
Description18S-148U-C-G
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,140,000
21%
Improvement Value:$30,172,900
79%
Total Assessment$38,312,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$855,527+13.2%
2024$755,441+478.6%
2023$130,566+555.2%
2022$19,929+0.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2023