Skip to content

60 Newkirk St.Jersey City, NJ 07306

Built 1930
Apartment

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Feb 27, 2013

Property Information

Block10802
Lot36
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page108

Building Details

Building Class---
Description5&3S-6U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,865
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$360,000
50%
Improvement Value:$361,400
50%
Total Assessment$721,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,109-0.6%
2024$16,210+40.1%
2023$11,571-0.4%
2022$11,615+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000
DeedBook 8898, Page 658

Property Built

Built

Year Built: 1930