Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
225 Baldwin Ave.Jersey City, NJ 07306
Public Property
Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Apr 20, 2020
Property Information
Block10803
Lot27.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page108
Building Details
Building Class---
DescriptionVACANT LAND
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.8
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$21,715,900
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$21,715,900
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2024 | $550,582 | +1653.3% |
| 2023 | $31,403 | -0.4% |
| 2022 | $31,521 | +4.5% |
| 2021 | $30,150 | +3.5% |
Property History
No events match the selected filters.