Skip to content

211 Baldwin Ave.Jersey City, NJ 07306

Apartment

Last Sale Price
$17,700,000
Last Sale Date
Aug 19, 2023

Property Information

Block10803
Lot29.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page108

Building Details

Building Class---
Description6S-B+F-45U-17G
Dwellings---
ZoningC-1
Sq Footage---
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,400,000
100%
Improvement Value:$6,926,000
289%
Total Assessment$2,400,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$53,592-0.6%
2024$53,928+40.1%
2023$38,496-4.4%
2022$40,250+122.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$17,700,000

From:

To:

DeedBook 9775, Page 453NU CodeFarmland / exempt (33)Recorded10/3/2023