Skip to content

380 Third St.Jersey City, NJ 07302

Apartment

Last Sale Price
$1,150,000
Last Sale Date
Dec 17, 2014

Property Information

Block11002
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class---
Description4S-F-A-8U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$720,000
72%
Improvement Value:$280,000
28%
Total Assessment$1,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,330-0.6%
2024$22,470+76.1%
2023$12,757-0.4%
2022$12,804-38.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,150,000

From:

To:

DeedBook 9013, Page 391Recorded12/22/2014

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5639, Page 322