Skip to content

347 Third St.(Unit C8001)Jersey City, NJ 07302

Built 2013
Commercial

Last Sale Price
$1,065,000
Last Sale Date
Sep 7, 2023

Property Information

Block11004
Lot5
QualifierC8001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class---
Description4S-B-C1-13UCOND
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,380
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$500,000
41%
Improvement Value:$730,700
59%
Total Assessment$1,230,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,482-0.6%
2024$27,654+40.1%
2023$19,740-0.4%
2022$19,814-8.1%
Property History

Property Sale

Sale
$1,065,000
Sq Ft1,380DeedBook 9781, Page 244Recorded10/15/2023

Property Sale

Sale
$777,000
DeedBook 9170, Page 118

Property Built

Built

Year Built: 2013