Skip to content

371 Second St.(Unit C0201)Jersey City, NJ 07302

Built 2020

Last Sale Price
$1,250,000
Last Sale Date
Oct 2, 2020

Property Information

Block11005
Lot8.01
QualifierC0201
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class---
Description5S-12U-CONDO-G
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,519
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,300
17%
Improvement Value:$939,700
118%
Total Assessment$793,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,710-0.6%
2024$17,821+40.1%
2023$12,721+25.3%
2022$10,152+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,250,000

From:

To:

Sq Ft1,519DeedBook 9542, Page 822NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/16/2021

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$1,275,000
DeedBook 9256, Page 876