Skip to content

419 Second St.Jersey City, NJ 07302

Built 1884

Owner
---
Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Dec 30, 2025

Property Information

Block11006
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage912
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$509,200
76%
Improvement Value:$156,800
24%
Total Assessment$666,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,872-0.6%
2024$14,965+40.1%
2023$10,683-0.4%
2022$10,723+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$590,000
Sq Ft912DeedBook 9956, Page 376Recorded1/12/2026

Property Built

Built

Year Built: 1884