Skip to content

443 Second St.(Unit C0201)Jersey City, NJ 07302

Built 2010

Last Sale Price
$469,900
Last Sale Date
Dec 30, 2014

Property Information

Block11007
Lot16
QualifierC0201
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class---
Description4S-B-54U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage940
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
17%
Improvement Value:$488,600
83%
Total Assessment$588,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,143-0.6%
2024$13,226+40.1%
2023$9,441-0.4%
2022$9,476+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$469,900

From:

To:

Sq Ft940DeedBook 9015, Page 961Recorded1/7/2015

Property Sale

Sale
$319,920

Property Built

Built

Year Built: 2010