Skip to content

443 Second St.(Unit C0212)Jersey City, NJ 07302

Built 2010

Owner
---
Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Oct 21, 2025

Property Information

Block11007
Lot16
QualifierC0212
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class---
Description4S-B-54U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,269
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,000
15%
Improvement Value:$573,400
85%
Total Assessment$673,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,037-0.6%
2024$15,131+21.2%
2023$12,489-0.4%
2022$12,535+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000
Sq Ft1,269DeedBook 9939, Page 244Recorded10/31/2025

Property Sale

Sale
$695,000
Sq Ft1,269DeedBook 9442, Page 81Recorded10/11/2019

Property Sale

Sale
$695,000
DeedBook 9442, Page 81

Property Sale

Sale
$730,000

From:

To:

Sq Ft1,269DeedBook 9076, Page 345Recorded11/6/2015

Property Sale

Sale
$399,900
DeedBook 8759, Page 715

Property Built

Built

Year Built: 2010