Skip to content

460 Second St.

Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Jul 8, 2025

Property Information

Block11008
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,640
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$584,600
84%
Improvement Value:$111,200
16%
Total Assessment$695,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,537-0.6%
2024$15,635+22.4%
2023$12,771-0.4%
2022$12,819+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$800,000
Sq Ft1,640DeedBook 9924, Page 512Recorded8/22/2025

Property Sale

Sale
$650,000
Sq Ft1,640DeedBook 9533, Page 883Recorded2/2/2021

Property Built

Built

Year Built: 1900