Skip to content

127 Brunswick St.(Unit C0302)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Apr 14, 2022

Property Information

Block11009
Lot11
QualifierC0302
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-F-5UCONDO
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage705
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
23%
Improvement Value:$339,200
77%
Total Assessment$439,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,807-0.6%
2024$9,869+40.1%
2023$7,045-0.4%
2022$7,071+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000
Sq Ft705DeedBook 9666, Page 772Recorded5/17/2022

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 9058, Page 51

Property Built

Built

Year Built: 1900