Skip to content

418 Second St.Jersey City, NJ 07302

Built 1910

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Sep 30, 1987

Property Information

Block11009
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U-NH
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,150
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$601,200
62%
Improvement Value:$373,800
38%
Total Assessment$975,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,772-0.6%
2024$21,908+40.1%
2023$15,639-0.4%
2022$15,698+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 3863, Page 177

Property Built

Built

Year Built: 1910