Skip to content

420 Second St.(Unit C0003)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
May 15, 2017

Property Information

Block11009
Lot25
QualifierC0003
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class---
Description3S-B-12U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage346
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
41%
Improvement Value:$144,600
59%
Total Assessment$244,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,462-0.6%
2024$5,496+40.1%
2023$3,923-0.4%
2022$3,938+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft346DeedBook 9204, Page 282Recorded5/31/2017

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 8311, Page 168

Property Built

Built

Year Built: 1900