Skip to content

420 Second St.(Unit C0012)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Oct 5, 2017

Property Information

Block11009
Lot25
QualifierC0012
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class---
Description3S-B-12U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage435
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
33%
Improvement Value:$200,300
67%
Total Assessment$300,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,706-0.6%
2024$6,748+40.1%
2023$4,817-0.4%
2022$4,835+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft435DeedBook 9252, Page 99Recorded11/6/2017

Property Sale

Sale
$106,281
DeedBook 8701, Page 642

Property Built

Built

Year Built: 1900