Skip to content

367 Third St.(Unit C0203)Jersey City, NJ 07302

Built 2017

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Apr 17, 2017

Property Information

Block11009
Lot6
QualifierC0203
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description5S-B&F-12U-12P
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,014
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
12%
Improvement Value:$746,400
88%
Total Assessment$846,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,900-0.6%
2024$19,019+90.5%
2023$9,985-0.4%
2022$10,022+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$900,000

From:

To:

Sq Ft1,014DeedBook 9197, Page 823Recorded5/3/2017

Property Built

Built

Year Built: 2017