Skip to content

367 Third St.(Unit C0303)Jersey City, NJ 07302

Built 2017

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 1, 2019

Property Information

Block11009
Lot6
QualifierC0303
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description5S-B&F-12U-12P
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage997
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
12%
Improvement Value:$737,600
88%
Total Assessment$837,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,704-0.6%
2024$18,821+90.4%
2023$9,885-0.4%
2022$9,922+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$840,000
DeedBook 9212, Page 530

Property Built

Built

Year Built: 2017