Skip to content

270-2 Newark Ave.Jersey City, NJ 07302

Vacant Land

Last Sale Price
$1,945,000
Last Sale Date
Mar 16, 2021

Property Information

Block11010
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class---
DescriptionPROP.5S-4U-C
Dwellings4
ZoningC-2
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,467,800
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$1,467,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,776-0.6%
2024$32,981+311.2%
2023$8,020-0.4%
2022$8,050+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,945,000
DeedBook 9588, Page 844Recorded8/11/2021

Property Sale

Sale
$1,930,000

From:

To:

DeedBook 9093, Page 301Recorded1/20/2016

Property Sale

Sale
$935,000

From:

To:

DeedBook 8957, Page 43Recorded2/11/2014