Skip to content

292-298 Third St.(Unit C0007)Jersey City, NJ 07302

Built 1990

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Feb 14, 2014

Property Information

Block11102
Lot14
QualifierC0007
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page111

Building Details

Building ClassC0850
Description3S-B&F-8U-H-G8
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage850
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
16%
Improvement Value:$527,500
84%
Total Assessment$627,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,012-0.6%
2024$14,100+40.1%
2023$10,065-0.4%
2022$10,103+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

Sq Ft850DeedBook 8958, Page 453Recorded2/24/2014

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 7849, Page 6

Property Built

Built

Year Built: 1990